top of page

Тема програми: «Відпрацювання обліку»

Тема уроку виробничого навчання:

 «Виконання вправ на поділ бухгалтерських рахунків на активні та пасивні. Способи і прийоми відображення господарської діяльності»

             

План конспект уроку

 

Тема : Виконання вправ на поділ бухгалтерських рахунків на активні та пасивні. Способи і прийоми відображення господарської діяльності

Бухгалтерський баланс надає важливу інформацію про наявні ресурсипідприємства. Проте для оперативного керівництва необхідна постійна інформація про зміни цих ресурсів та їх джерел, які відбуваються в процесі господарської діяльності. Для цього потрібно відображати кожну операцію в наявній послідовності. Тому облік змін засобів та їх джерел в процесі господарської діяльності забезпечується за допомогою системи рахунків.

Рахунки бухгалтерського обліку – це спосіб поточного обліку, контролю та групування за економічно однорідними видами господарських засобів, їх джерел та операцій.

Для кожного виду активів і зобов’язань відкривають окремі рахунки і саме сьогодні ми навчимося схематично їх відображати.

Рахунки мають вигляд двосторонніх таблиць, на яких окремо обліковуються збільшення і зменшення об’єктів обліку. Ліву частину рахунка називають дебетом, праву - кредитом.

Термін «дебет» походить від лат. Debet, що означає «бути винним», а «кредит» - від лат. Credut, що означає «вірити». З часом віри ці терміни  втратили буквальне розуміння цих слів. А залишилися тільки умовні позначення сторін. Але таке позначення застосовується і розуміють бухгалтера всього світу.

Схематично будову рахунку можна показати так:

 

СТРУКТУРА АКТИВНОГО РАХУНКА

   Дт

                         Назва рахунку

                                

Кт

Сальдо (початковий залишок)

 

Збільшення «+»

Зменшення «–»

Оборот за дебетом

Оборот за кредитом

Сальдо (кінцевий залишок)

 

 

 

 

 

СТРУКТУРА ПАСИВНОГО РАХУНКА

 

 

Дт

                      Назва рахунку

                                  Кт

 

 

Сальдо (початковий залишок)

 

Зменшення «–»

Збільшення «+»

 

Оборот за дебетом

Оборот за кредитом

 

 

Сальдо (кінцевий залишок)

 

 

Рахунки, що призначені для обліку активів підприємства, називають активними. Рахунки, що відображують облік джерел формування активів, називають пасивними.

Зверніть увагу на екран. На початку таблиці (над схемою рахунку) вказується назва рахунку. Далі для повного уявлення про обліковий об’єкт. Записується залишок. В обліку він називається Сальдо тобто початковий залишок.

Потім відображаємо господарські операції, які здійснюються протягом звітного періоду і призводять до зміни залишку. З одного боку заносимо всі суми збільшення «+» з іншого зменшення «-». В активних рахунках початковий залишок (сальдо) і всі збільшення реєструють за дебетом рахунка, а всі зменшення - за кредитом. В пасивних рахунках - навпаки. Початковий залишок (сальдо) і всі збільшення показуються за кредитом рахунка, а всі зменшення - за дебетом

Підсумок сум операцій за дебетом рахунка називають дебетовим оборотом, а підсумок сум операцій за кредитом рахунка - кредитовим оборотом. Оборот, це сума господарських операцій не враховуючи сальдо на початок.

Кінцевий залишок засобів на рахунку називають кінцевим сальдо, або залишком на кінець періоду.

При обчисленні кінцевого сальдо активних і пасивних рахунків слід керуватися такими правилами:

1. В активних рахунках кінцеве сальдо визначають за таким алгоритмом: до початкового дебетового сальдо додають оборот за дебетом рахунка і віднімають оборот за кредитом рахунка.

 

 

 

-

+

=

.

кред

.

обор

.

деб

.

обор

.

деб

.

поч

до

.

кінц

до

С

C

A

< >У пасивних рахунках до кредитового сальдо додають кредитовий оборот і віднімають оборот за дебетом рахунка.

-

 

+

=

.

деб

.

обор

.

кред

.

обор

.

кред

.

поч

до

П

.

кінц

до

С

C

 

В активних рахунках сальдо може бути лише дебетовим або вони можуть зовсім не мати сальдо. У пасивних рахунках сальдо може бути лише кредитовим або вони можуть зовсім не мати сальдо.

Кожна господарська операція вносить зміни щонайменше у дві статті балансу. Така особливість операцій зумовлює необхідність відображення її на рахунках бухгалтерського обліку методом подвійного запису. Сутність подвійного запису полягає у тому, що кожну господарську операцію слід записати двічі – за дебетом одного і кредитом іншого рахунків в одній і тій самій сумі.

Наприклад, коли підприємство виплачує заробітну плату працівникам готівкою, то залишок грошових коштів у касі стає меншим і заборгованість перед працівниками теж зменшується; коли підприємство отримує кредит в банку, то сума грошових коштів на поточному рахунку збільшується на суму кредиту, але виникає заборгованість перед банком на цю ж суму; коли зі складу сировину передають у виробництво, то залишок сировини на складі зменшується, а у виробничому цеху збільшується.

Отже, наведені приклади демонструють, що кожна господарська операція відображається двічі методом подвійного запису.

Значення подвійного запису:

1) сприяє здійсненню контролю за рухом господарських засобів та джерел їх утворення, показуючи звідки вони отримані та на які цілі були використані;

2) дозволяє перевірити економічний зміст господарських операцій та правомірність їх здійснення, розпочинаючи від окремої операції та закінчуючи відображенням в балансі;

3) забезпечує виявлення помилок в облікових записах. Кожна сума відображається по дебету та кредиту різних рахунків, тому оборот по дебету всіх рахунків повинен дорівнювати обороту по кредиту всіх рахунків. Порушення цієї рівності свідчить про допущення помилок в записах, які повинні бути виявлені і виправлені.

Подвійний запис є способом відображення кожної господарської операції двічі: у дебеті одного чи кількох рахунків і кредиті також одного чи кількох рахунків у одній і тій самій сумі. Контрольне значення подвійного запису випливає з того, що підсумок записів за дебетом усіх рахунків має дорівнювати підсумку записів за їх кредитом.

 

Картка з завданнями

Завдання 1.

Необхідно: Відкрити рахунок, визначити обороти та вивести залишки на кінець дня.

Вихідні дані: На підприємстві ЧП «Янтар» залишок в касі 12 січня становив 2 000 грн., 12 січня здійснювались такі господарські операції:

1) Надійшло на рахунок «Каса» для виплати заробітної плати 84000грн.

2) Видано з каси 79 650 грн.

3) Повернуто в касу 34 грн. підзвітною особою.

4) Видано з каси на придбання канцтоварів 430 грн.

 

   Дт

                                   

                                 Кт

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Завдання 2.

Необхідно: Відкрити рахунок, визначити обороти та вивести залишки на кінець дня.

Вихідні дані: На ЧП «КІТ» залишок на рахунку «Будівельні матеріали» 19 січня становив 43 000 грн., 19 січня здійснювались такі господарські операції:

1) Придбано будматеріалів на суму 20 000 грн.

2) Використано буд. матеріалів на суму 450 грн.

3) Видано будматеріалів на суму 11610 грн.

4) Закупили будматеріалів на суму 600 грн.

5) Використано будматеріалів на суму 735 грн.

 

Дт

 

                       Кт

bottom of page